Wychowanie przez czytanie.
Dodane przez administrator dnia Luty 13 2019 20:27:41
Program "Wychowanie przez czytanie - z książką w świat wartości" realizowany był we wszystkich klasach szóstych i klasie 7b, w ramach współpracy naszej szkoły z Fundacją „Cała Polska czyta dzieciom”.

Treść rozszerzona

Program "Wychowanie przez czytanie - z książką w świat wartości" realizowany był we wszystkich klasach szóstych i klasie 7b, w ramach współpracy naszej szkoły z Fundacją "Cała Polska czyta dzieciom". Celem programu było wspieranie rozwoju moralnego dzieci i młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury.

Umiejętność kształtowania przestrzegania zasad moralnych, jest fundamentem klimatu wychowawczego szkoły, zwłaszcza w dzisiejszym świecie. Dotyczy to również umiejętności doboru właściwej i wartościowej literatury. Nauczanie wartości i nauka dokonywania ocen etycznych to priorytet w oddziaływaniach dydaktyczno-wychowawczych. Wzorce i zasady postępowania przekazywane przez szkołę w procesie edukacji, stają się podstawą, którą człowiek kieruje się w swoim postępowaniu i odnajduje sens życia. Dlatego realizacja programu Wychowanie przez czytanie, okazała się tak ważna i potrzebna.
Na zajęciach omawiano istotę i skutki stosowania bądź zaniechanie poszczególnych wartości moralnych, na podstawie książki "Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach". Na jednym z prowadzonych zajęć gościem była Pani Barbara Langner – konsultant ŁCDNiKP ds. edukacji czytelniczej wraz z nauczycielami bibliotekarzami z innych szkół.
Lekcje na temat wartości cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W bibliotece zorganizowano również wystawę prac naszych uczniów.

Berenika Biały i Beata Kwaśniewska